biuro@wiz-consulting.pl

Tel: +48 731 947 078 

Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
wiz consulting - firma konsultingowa,

Proces zaopatrzenia łączy wszystkie działania niezbędne do pozyskania dóbr lub usług zgodnie z zapotrzebowaniem. W tym procesie firma zaopatrywana jest w niezbędne w procesie produkcji surowce, materiały oraz półfabrykaty, a także w wyroby gotowe. Jakie wyróżnia się etapy i cele procesu zaopatrzenia? Odpowiadamy!

 

Jakie są etapy procesu zaopatrzenia?

Mechanizm zaopatrzenia przedsiębiorstwa w dobra lub usługi można podzielić na dziewięć etapów, wśród których wyróżnia się:

  1. Zdefiniowanie potrzeb – chodzi o to, by przed rozpoczęciem jakichkolwiek transakcji zaopatrzeniowych precyzyjnie określić potrzeby, które będą ściśle związanie z działalnością firmy. Podczas definiowania potrzeb należy zastanowić się, jakie cechy powinien posiadać pożądany przez przedsiębiorstwo produkt.
  2. Określenie wymagań użytkownika – na tym etapie niezbędne jest określenie, jakie wymagania ma spełniać produkt.
  3. Podjęcie decyzji o tym, czy wytwarzać produkt na własną rękę czy też kupować go od firmy zewnętrznej. Wybór konkretnego rozwiązania najczęściej jest podyktowany kwestią opłacalności.
    1. Produkcja – tutaj przedsiębiorca musi sam zaplanować cały proces produkcji, zadbać o materiały, wybór odpowiednich maszyn i zrekrutowanie odpowiednich pracowników, a także dobrze zoptymalizować procesy w przedsiębiorstwie.
    2. Kupno – w tym przypadku firma zaopatruje się w produkt u źródeł zewnętrznych.
  4. Określenie typu zakupów – do wyboru jest jeden z trzech typów zakupów, czyli proste ponowienie zakupu, zmodyfikowany zakup powtórny lub całkowicie nowy zakup.
  5. Analiza rynku – na tym etapie przedsiębiorstwo przeprowadza rozpoznanie dostawców działających na rynku, a także weryfikuje wytwarzane przez nich produkty.
  6. Wstępny wybór dostawców – wyselekcjonowanie dostawców, którzy spełniają wymagania przedsiębiorstwa.
  7. Wybór dostawcy – podjęcie decyzji o współpracy z konkretnym dostawcą, który najlepiej spełnia stawiane oczekiwania.
  8. Określenie zasad współpracy pomiędzy dostawcą a przedsiębiorstwem.
  9. Realizacja oraz ocena dostawy – na tym etapie przedsiębiorstwo przeprowadza kontrolę procesu dostawy oraz weryfikuje i ocenia produkty pod względem zaspokojenia potrzeb.

 

Poznaj cele procesu zaopatrzenia

Jednym z podstawowych celów procesu zaopatrzenia jest zwiększanie efektywności procesów i płynne zaspokojenie różnorakich potrzeb materiałowych przedsiębiorstwa przy jednoczesnym utrzymaniu minimalnych kosztów tego procesu. Oprócz tego bardzo ważne jest zagwarantowanie najlepszej możliwej jakości produktów poprzez wybór odpowiedniego dostawcy, a także kontrolę produkcji i dostaw. Istotnym celem procesu zaopatrzenia jest również pozyskanie oraz utrzymanie kompetentnych, słownych, solidnych i konkurencyjnych dostawców. By było to możliwe, niezbędne jest systematyczne analizowanie rynku zaopatrzeniowego, a także budowanie opartych na zaufaniu relacji z dostawcami. Ważnym celem jest także minimalizowanie całkowitych kosztów. Właśnie dlatego kluczowy jest wybór jednego z dwóch rozwiązań: samodzielne wytwarzanie produktów lub zaopatrywanie się w produkty u firm zewnętrznych. Ostatnim, ale nie mniej ważnym celem jest utrzymanie minimalnego poziomu zapasów. Stąd też bardzo ważna jest optymalizacja procesów zaopatrzenia, a więc skrupulatne planowanie potrzeb materiałowych, a także systematyczne organizowanie procesów zamówień.

 

Proces zaopatrzenia – jakie wyróżniamy etapy i cele?

21 lipca 2021
proces zaopatrzenia
wiz consulting - firma konsultingowa,
wiz consulting - firma konsultingowa,