biuro@wiz-consulting.pl

Tel: +48 731 947 078 

Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
wiz consulting - firma konsultingowa,

Każda firma, która zajmuje się dostarczaniem produktów, powinna opracować odpowiednią dla jej specyfiki strategię dotarcia na rynek. Jednym z elementów tej układanki jest zadbanie o zoptymalizowanie etapów procesu dystrybucji. Co to oznacza w praktyce? Jakie są etapy dystrybucji? Na te pytania odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

 

Czym jest proces dystrybucji?

Jest to proces obsługi rynku, który dotyczy zarówno decyzji, jak i procesów związanych z zagwarantowaniem łączności producenta z ostatecznymi nabywcami. Dystrybucja umożliwia konsumentom docelowym nabycie upragnionych produktów w odpowiednim miejscu oraz czasie, a co najważniejsze – w możliwej do przyjęcia cenie. Proces dystrybucji można także określić jako sieć połączonych ze sobą oddziałów, które współpracują ze sobą, by móc zapewnić skuteczny i zoptymalizowany przesył produktów do odbiorcy końcowego.

 

Jak wygląda proces dystrybucji?

W całym łańcuchu logistycznym to właśnie proces dystrybucji jest tym najważniejszym. Jego celem jest zapewnienie produktu w miejscu oraz czasie, które będą w jak największym stopniu odpowiadały potrzebom, ale i oczekiwaniom konsumentów. Nie bez znaczenia jest również jakość tych produktów, a także ich koszty oraz formy, w jakich można je zakupić. A zatem optymalizacja procesów w przedsiębiorstwie jest kluczowa dla skutecznego przeprowadzenia dystrybucji od A do Z.

Przy planowaniu dystrybucji ważna jest nie tylko ilość produktów oraz termin ich dostarczenia, ale również to, skąd i dokąd mają być transportowane. Warto mieć bowiem świadomość, że ten sam produkt może pochodzić z różnych lokalizacji i – tak samo – być kierowany do różnych lokalizacji końcowych. Co ważne, proces dystrybucji jest cykliczny, a każdy następny etap wykorzystuje dane, które zostały wygenerowane w etapie poprzednim. Jednak by ta cykliczność była dopracowana do perfekcji, potrzebny jest czas i praktyka. Dla każdego, kto stawia pierwsze kroki w tym temacie zbawienne mogą okazać się więc konsultacje biznesowe dla przedsiębiorstw.

 

Proces dystrybucji – etapy

Za pierwszy etap procesu dystrybucji uznaje się zaplanowanie zapotrzebowania w lokalnym centrum dystrybucji. Bierze się tu pod uwagę i szczegółowo analizuje popyt, którzy zgłaszali uprzednio odbiorcy końcowi. Gdy zapotrzebowanie na dostawy do lokalnego centrum dystrybucji zostanie odpowiednio przekalkulowane, ostateczną informację przekazuje się do głównego centrum dystrybucji. Kolejnym etapem jest przekazanie danych do zakładu produkcyjnego. Na podstawie informacji o zapotrzebowaniu następuje kolejny proces, czyli planowanie produkcji. Na koniec bardzo istotne jest, by właściwie zaplanować, jakie ilości towaru mają zostać przesłane z zakładu produkcyjnego do głównego centrum dystrybucji, a następnie do lokalnego centrum dystrybucji.

Jak widać, ilość rozmaitych etapów w procesie dystrybucji jest ogromna. Stąd też bardzo ważne jest zadbanie o optymalizację procesów dystrybucji. Dzięki temu całe to przedsięwzięcie będzie odbywało się sprawnie i bezproblemowo.

 

Jakie są etapy procesu dystrybucji?

16 kwietnia 2021
proces dystrybucji
wiz consulting - firma konsultingowa,
wiz consulting - firma konsultingowa,