biuro@wiz-consulting.pl

Tel: +48 731 947 078 

Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
wiz consulting - firma konsultingowa,

Gemba walk jest istotną częścią filozofii lean manufacturing.

 

Jego pierwotnym celem jest umożliwienie menedżerom i liderom obserwowania rzeczywistego procesu pracy, współpracy z pracownikami, zdobywania wiedzy na temat procesu pracy i odkrywania możliwości ciągłego doskonalenia.

 

W celu uzyskania jak największych korzyści z stosowania tego narzędzia jest postępowanie według kilku kluczowych zasad. Przedstawiamy 8 podstawowych zasad przeprowadzenia prawidłowo Gemba Walk.

 

 

1. Zaplanuj

 

Dużo wcześniej zaplanuj czas na Gemba Walk. Zablokuj czas w swoim kalendarzu i nie pozwól aby ktoś zmienił Twoje plany. W zależności od wielkości obszaru, który chcesz odwiedzić zablokuj taką ilość czasu aby zrobić skuteczny Gemba Walk.

 

Możesz poinformować osoby zarządzające obszarem o planowaniu Gemba Walk. Natomiast gdy już jesteś na miejscu, koniecznie powiedz pracownikom, że przeprowadzasz Gemba Walk. Jeżeli nie są świadomi co to jest opowiedz im w kilku krótkich zdaniach. Nikt nie lubi gdy mu się patrzy na ręce przy pracy a tym bardziej gdy nie wie w jakim celu to robisz.

 

Brak komunikacji będzie budził strach, stres i niechęć w dyskusji. Warto uspokoić sytuację już na samym początku.

 

 

2. Ustal cel

 

Nigdy nie wiesz co zastaniesz na przeglądzie i musisz mieć szeroko otwarte oczy. Nie mniej jednak warto postawić na przeglądy tematyczne związane z poszczególnymi zagadnieniami.

 

Kiedy zaczynasz Gemba, musisz wybrać motyw. Pomoże Ci to skoncentrować wszystkie swoje wysiłki i będzie skuteczne. Istnieją różne tematy, które warto zbadać, takie jak produktywność, efektywność kosztowa, bezpieczeństwo itp. Aby być jak najbardziej precyzyjnym, musisz również przygotować listę pytań, które zamierzasz zadać.

 

 

3. MUDA

 

Postępowanie zgodnie z łańcuchem wartości daje najlepsze możliwości identyfikacji obszarów o wysokim potencjale dla działań związanych z odpadami. Wyeliminowanie tych czynności pomoże poprawić ogólną wydajność.

 

Musisz pamiętać, że spacer Gemba nie jest odpowiednim czasem na ocenę wydajności twojego zespołu. Głównym celem jest obserwacja, zrozumienie i usprawnienie procesu. Jeśli skupisz się na osobistych zdolnościach ludzi, napotkasz tylko opór.

 

Gdy masz już główny cel przeglądu i patrzysz na proces skup się na stratach. Każdy proces posiada operacje które można wykonywać lepiej lub operacje których wykonywanie nie jest efektywne.

 

Muda występuje w 8 kategoriach: nadprodukcja, nadmierne zapasy, błędy jakościowe, czekanie, zbędne przetwarzanie, zbędny ruch, zbędny transport, niewykorzystanie kompetencji pracowników.

 

 

4. Powoli

 

Jeżeli potrzebujesz spędź nawet cały dzień na Gemba Walk (o ile twój przełożony nie uzna inaczej). Przegląd ma być efektywny i dać odpowiednie rezultaty. Rozległe obszary lub procesy wymagają dogłębnej analizy.

 

 

5. Pytaj

 

Nie rozumiesz procesu lub operacji? Zapytaj operatora co robi. Nie jest wstydem, że czegoś nie wiesz. Dużo więcej korzyści uzyskasz po dyskusji z operatorem niż wysnuwając samemu wnioski.

 

Pamiętaj jednak o tym aby Gemba Walk nie przerodził się w audyt. Większość czasu poświęć na obserwacje.

 

 

6. Dziel się

 

Nie chowaj notatnika po przeglądzie do szafki. Podziel się tym co zaobserwowałeś/aś z członkami zespołu i osobami pracującymi w danym obszarze. Pozwoli Ci to zbudować zaufanie i potwierdzi twoje intencje Gemba Walk. Ludzie uwierzą w to, że nie tworzyłeś donosów na to w jaki sposób pracują.

 

Dodatkowo będzie to dobry sposób na konfrontacje tego co zauważyłaś/eś. W trakcie dyskusji może okazać się, że twój wzrok i mózg źle zinterpretował daną sytuację i będzie okazja aby to “wyprostować”.

 

 

7. Poczekaj

 

Najpierw analiza sytuacji i szukanie przyczyn. Później usprawnianie. Niestety w chwili euforii często przychodzą nam natychmiastowe pomysły jak coś poprawić w danym procesie. Niestety najczęściej te zmiany nie poprawiają sytuacji.

 

Każda zmiana musi być poparta analizą tak aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Polecamy użyć sprawdzonego zestawu: Diagram Ishikawy i 5 Why. Znajdziesz szybko przyczynę i określisz akcje korekcyjne.

 

 

8. Działaj

 

Gdy już wiesz co jest przyczyną i jak to poprawić zaplanuj działania. Niektóre z nich wdrożysz natychmiastowo, inne będą wymagać inwestycji a jeszcze inne przekonania właściciela obszaru.

 

Rozplanuj to odpowiednio za pomocą action list’y i nie zapominaj o regularnym przeglądzie wdrożeń. Nie zniechęcaj się gdy poprawa sytuacji będzie wymagała zaangażowania trzech działów firmy i wydłuży to czas realizacji do czterech miesięcy. Czasami tak to po prostu działa a poprawa sytuacji w cztery miesiące jest lepsza niż brak poprawy.

 

 

Pytania pomocnicze

 

Za każdym razem, gdy wykonujesz spacer Gemba, musisz wcześniej przygotować listę kontrolną. Ta lista pomoże Ci skoncentrować się i ukierunkować wysiłki. Lista kontrolna musi zawierać pytania, które pomogą Ci lepiej zrozumieć proces, który zamierzasz obserwować.

 

Twoje pytania mogą się różnić w zależności od tematyki spaceru Gemba.

 

Oto kilka podstawowych pytań na liście kontrolnej Gemba walk:

Jakie zadawać pytania podczas Gemab Walk? O to lista kilku najlepszych pytań.

 

 

 

Jeżeli chcesz abyśmy pomogli Tobie w wprowadzeniu zarządzania procesowego, to skontaktuj się z nami.

 

 

Chcesz dostawać darmową wiedzę na temat rozwoju firmy?

 

Zapisz się na nasz newsletter klikając ten link.

 

 

8 kroków GEMBA WALK

06 kwietnia 2022
8 kroków gemba walk
wiz consulting - firma konsultingowa,
wiz consulting - firma konsultingowa,