biuro@wiz-consulting.pl

Tel: +48 731 947 078 

Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
Doradztwo biznesowe, consulting, usprawnienia procesów
wiz consulting - firma konsultingowa,

Miło jest nam poinformować, że Patryk Zwierzyński uzyskał Certyfikat potwierdzający umiejętności tworzenia, optymalizacji i projektowania layoutu oraz przepływu w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

 

A czym w ogóle jest layout i od czego zacząć?

 

Zarządzanie produkcją wiąże się z planowaniem przestrzeni hali produkcyjnej w taki sposób aby przepływ materiałów, drogi transportowe, stanowiska robocze były zaprojektowane w sposób optymalny i nie generowały marnotrawstw. Wiele firm ma niestety problem z odpowiednim zaprojektowaniem layoutu hali produkcyjnej. Jakie są główne przyczyny problemów z layoutem w firmach? Przyczyn może być wiele, m. in.:

  • Szybki rozwój firmy i nieodpowiednie zaplanowanie produkcji.
  •  Zwiększona produkcja powodująca wzrost powierzchni magazynowej.
  • Szeroki asortyment wymuszający większe zapasy.
  • Na hali znajduje się nieużywany sprzęt, wyposażenie, surowce.

 

Jak temu zaradzić? Należy zastanowić się czy firmę stać na rozbudowę hali produkcyjnej [1] czy nie ma środków na taką inwestycję [2]. W zależności od wariantu to firma musi sobie odpowiedzieć na pytanie.

[1] Jak ułożyć maszyny na nowej hali, żeby nie powtórzyć poprzednich błędów?

[2] Jak optymalnie zorganizować produkcję wykorzystując obecny park maszynowy?

 

Czym jest layout hali produkcyjnej?

 

Layout można opisać jako widok z lotu ptaka na pomieszczenie lub cały zakład firmy. Na layoucie powinny być zaznaczone wszystkie elementy, takie jak maszyny, regały itp. W przypadku layoutu hali produkcyjnej istotne jest umieszczenie pozycji maszyn, stanowisk roboczych i dróg transportowych.

Firmy planując zakup dodatkowych maszyn, często poświęcają niewystarczającą ilość czasu na rozplanowanie ich rozmieszczenia, dodatkowo nie kierując się przy tym zasadami Lean. Nie traktują dużych odległości pomiędzy stanowiskami jako problemu oraz nie zwracają uwagi na ciągłość przepływu materiału. W konsekwencji na hali produkcyjnej powstają marnotrawstwa w postaci nadmiernego transportu, zapasów międzyoperacyjnych czy zbędnych ruchów poprzez redukcje dostępnej przestrzeni.

 

Od czego należy zacząć projektowanie nowego layoutu hali?

 

Pierwszym krokiem jest analiza stanu obecnego. Na aktualnym layoucie hali produkcyjnej należy nanieść przepływy materiałów dla poszczególnych wyrobów, co pozwoli na identyfikacje słabych punktów aktualnego ustawienia. Często się zdarza, że stan obecny powoduje straty takie jak zwiększone koszty transportu wewnętrznego, wydłużony lead time czy też zwiększony czas cyklu.

Na podstawie wykonanego stanu aktualnego layoutu hali produkcyjnej możemy zobaczyć ile tak naprawdę mamy dostępnej powierzchni i zobrazować przepływ materiałów, informacji i ludzi. Umożliwi to nam obliczenie koszty związane z wykorzystywaną powierzchnią oraz przemieszczaniem się materiałów. Dodatkowo można będzie stworzyć listę występujących problemów.

Na podstawie analizy przepływu materiałów można określić miejsca, gdzie przepływ jest zakłócony. Na bazie analizy stanu obecnego, przepływu materiałów, obliczeniom zależności stanowisk i kilku innych składowych można zaprojektować stan przyszły ustawienia maszyn.

 

Projektowanie layoutu zgodnie z LEAN.

 

W zależności od specyfika produkcji jaka jest realizowana w zakładzie produkcyjnym możemy plan hali produkcyjnej ustawić w koncepcji linii montażowych (produkcyjnych) lub komórkach przedmiotowych.

Zaprojektowanie zgodnie z koncepcją linii produkcyjnej umożliwi przepływ materiału z maszyny na maszynę, ogranicza transport wewnętrzny oraz zmniejsza zapasy produkcji w toku. Jednym z poważniejszych minusów takiej organizacji produkcji jest konieczność przypisania maszyn do produktu, co może wywołać konieczność inwestycji w większą liczbę maszyn.

Produkcja zaprojektowana zgodnie z koncepcją komórkową umożliwia redukcję wymaganych linii montażowych/produkcyjnych. Główną zasadą tworzenia takiego layoutu jest grupowanie maszyn w gniazda produkcyjne według klucza technologii obróbki.

 

Podsumowanie

 

Tworzenie nowego Layout jest zadaniem dla zespołu wielowydziałowego, ponieważ wymaga wielu interakcji, kompromisów i ustaleniu nowych zasad. Jak my podchodzimy do pomocy firmom w ustaleniu nowego layoutu hali produkcyjnej?

Projektowanie odbywa się w formie warsztatów na których przeprowadza się symulacje różnego ustawienia maszyn opierając się na zebranych wcześniej danych. Na tej podstawie zespół interdyscyplinarny tworzy stan przyszły. Kolejnym krokiem jest ustalenie harmonogramu działań w kierunku zmiany ustawienia maszyn.

 

Poniżej załączamy certyfikat potwierdzający umiejętności Patryka Zwierzyńskiego.

 

Layout - umiemy go tworzyć.

06 maja 2021
Wykorzystanie Pola Kombi w Excelu
wiz consulting - firma konsultingowa,
wiz consulting - firma konsultingowa,